یک بیزینس پلن فوق العاده

تعریف: بیزینس پلن طرحی است که برای توصیف ماهیت بیزینس، استراتژی فروش، بازاریابی و سابقه مالی است و همچنین شامل پیش بینی صورت­های سود و زیان است. یک بیزینس پلن فوق العاده به شما کمک می­ کند تمامی جهت ­های  یک بیزینس موفق را بشناسید و در دراز مدت سودهای خوبی را برای بیزنس خود داشته باشید.

برای موفقیت یک بیزینس پلن فوق العاده نیاز به برنامه ریزی آتی دارید که باید بر اساس دستورالعمل­ هایی باشد که این دستورالعمل ها در بیزینس پلن است. در بیزنس پلن شما یکسری سوالاتی را مطرح می ­کنید، پاسخ آنها همان راه حل­ های موفقیت است که در پلن مطرح می­ شود.

یک بیزینس پلن فوق العاده نقشه راهی است که بتوانید برای آینده بیزنس خود برنامه ریزی کنید و در مسیر موفقیت قرار گیرد.

محتوا در بیزینس پلن چگونه قرار می گیرد؟

یک بیزینس پلن باید در پوشه ه­ای قرار گیرد که روی جلد آن نام کسب و کار، نام برند، آدرس، شماره تماس، ایمیل ­ها، وب­سایت و تاریخ نوشته شود.

لازم نیست هزینه­ های زیادی بابت صحافی و روکش برای جلد پروپزال بدهید، فقط باید طرح کاملا حرفه­ ای به نظر برسد و خواندن آن بسیار آسان باشد و همچنین به خوبی تنظیم شده باشد.

در صفحه اول عنوان و لوگو را حتما قرار دهید و همچنین اطلاعاتی سریع به صورت یک جدول طراحی کنید که خوانندگان بتوانند سریع به اطلاعات و داده هایی که می­خواهند دست یابند.

خلاصه اجرایی 

در این قسمت باید هدف ازمطرح کردن این بیزینس پلن را بیان کنید و به خواننده بگویید دقیقا چه می­خواهید مثلا نیاز به یک مبلغ ۵۰۰ میلیونی برای بازسازی کارخانه هستید؟ هزینه ۲۵۰ میلیونی برای گسترش خط تولید یا خرید تجهیزات هستید؟ و این هزینه هایی که انجام می­شود چگونه مجدداً به سرمایه شرکت بر می­گردد.

خلاصه اجرایی باید بسیار کوتاه و مختصر توضیح داده شود بطوریکه عناصر اصلی بیزینس پلن به راحتی ملموس باشد.

  • مزیت رقابتی بیزینس پلن
  • الزامات مالی برای سرمایه­ گذاری
  • موقعیت فعلی کسب و کار
  • بدست آوردن دستاوردهای مهم پس از اجرای بیزینس پلن

معمولا بیزینس پلن با توضیح مختصری از بیزینس شروع می­شود . سعی کنید از چشم انداز در طرح بنویسید تحقیقات لازم را در طرح انجام دهید تا بتوانید بازارهای مختلف مربوط به بیزینس پلن را آنالیز کنید مشاهدات خود را بر اساس یافته­های  معتبر و قابل اعتماد ارائه کنید. در صورت لزوم می­توانید منابع داده­ها را در پاورقی بنویسید. دقت داشته باشید این داده­ها برای بیزینس­ها بسیار مهم هستند چون می­خواهند بر اساس داده­های شما سرمایه گذاری انجام دهند.

شرح­ محصول و خدمات را در بیزینس پلن در چند پاراگراف یا چند صفحه توضیح دهید که این بستگی به پیچیدگی بیزینس پلن شما دارد. هنگامی که خواننده پلن را مطالعه می­کند توصیف و شرح پلن که واضح و مبرهن باشد یعنی در آن پیچیدگی­ها وجود نداشته باشد و ایده شما در بیزنس پلن کوتاه و مختصر باشد.

هر بیزینس پلن می­­خواهد بداند که چه بیزینس شما با چه تامین کننده­­­هایی در ارتباط است و از شما می­خواهد که به آنها معرفی کنید.

آنالیز بازار

آنالیز بازار به شما کمک می­­ کند تا چشم اندازهای خود را معرفی کنید علاوه بر این می­تواند بر اساس آنالیزی که انجام داده­ اید استراتژی­ های قیمت گذاری، تبلیغات، عرضه و تقاضا را هم انجام دهید.

با آنالیز بازار ، جامعه هدف و ساختار آن را مشخص می­ کنید و بر روی آن فکوس خواهید داشت. پس پلن را به سمت پتانسیل فروش سوق خواهید داد. همیشه بخاطر داشته باشید هیچ­کس سهم ۱۰۰ درصدی بازار را بدست نخواهد آورد. شما باید در حدود ۲۵ درصد از بازار را معیار خود قرار دهید و با توجه به این ۲۵ درصدی برنامه­ریزی بازار رقابت را انجام دهید. همچنین باید استراتژی خود را به خوبی مشخص کنید که با این استراتژی کارفرما به سود قابل توجهی برسد.

استراتژی مکانی برای محصول بیزینس بسیار حائز اهمیت است که چگونه محصول و یا خدمات بیزینس را از رقبا متمایز کنیم و همچنین نحوه قیمت­گذاری محصول یا خدمات مهمترین تصمیم در مارکتینگ باشد که قیمت­گذاری برای بیزینس­های کوچک یکی از سخت­ترین کارها است زیرا هیچ فرمول خاصی برای تعیین قیمت­گذاری وجود ندارد. علاوه بر این قیمت­گذاری محصولات را به طور عمده توسط تولید­کننده مشخص می­گردد. قیمت باید تمام هزینه ­های ثابت و متغیر را پوشش دهد و علاوه بر آن درصد سود را هم پوشش دهد. شرکت­های مختلف محصولات خود را بر اساس عرضه و تقاضا در بازار قیمت­گذاری می­کنند.

در نهایت استراتژی پروموشن شامل تمام راه­هایی است که مارکت محصول یا خدمات شما را به آن سوق می­دهد. برای رسیدن به موفقیت باید استراتژی تبلیغات در برگیرنده، روابط عمومی، پروموشن فروش، نحوه ارائه محصول یا خدمات باشد.

آنالیز رقبا 

برای آنالیز رقبا باید اهداف آن را به خوبی بشناسیم.

  • نقاط ضعف و قوت رقبا در مارک
  • مشخص کردن استراتژی­ها
  • نقاط ضعف در چرخه تولید محصول یا خدمات

اولین قدم در آنالیز رقبا، شناسایی رقابت مستقیم و غیر­مستقیم در بیزنس شما است. که باید در حال حاضر و همچنین آینده را بررسی کنید.

هنگامی که رقبا را گروه­بندی کردید برای شروع آنالیز باید نقاط ضعف و قوت آنها را مشخص کنید. هر­کسی براساس آنالیزی که انجام می­دهد بازار هدف را مشخص می­کند و بیزینس پلن را براساس یافته­های رقبا برنامه­ریزی می­کند.

مدیریت عملیات

مدیریت عملیات، طرح چگونگی عملکرد بیزینس را طراحی می­ کند. یعنی مسئولیت­های تیم را مشخص می ­کند و در هر بخش سرمایه و هزینه ­ها را تعیین می­کند و براساس این طرح می توانید عملیات بیزنس پلن را پیش ببرید.

اجزای مالی یک بیزینس پلن فوق العاده

پس از تعریف محصول ، خدمات و آنالیز بازار و رقبا به آنالیز مالی باید بپردازید. در حقیقت ستون اصلی بیزینس پلن شما از سه بخش مالی تشکیل شده است.

  • صورت جریان وجوه نقد
  • ترازنامه
  • گزارش صورت های مالی نشان دهنده وجوه نقد از بیزینس است.

حتما ترازنامه آخر را از بیزنس بخواهید و به صورت سه ماهه از صورت های مالی گزارش بگیرید تا بتوانید تحلیل درستی از استراتژی آینده داشته باشید.

همانطور که می­دانید برای رسیدن به هدف نیاز به یک مسیر هموار است و بیزینس پلن برای شما می­تواند این مسیر را واضح­تر نشان دهد. هنگام نوشتن بیزینس پلن به نقاط ضعف پی می­برید و بهتر می­توانید ضعف های بیزینس خود را پوشش دهید. و برای رسیدن به موفقیت نیاز به برنامه­ریزی دارید تا در وقت و سرمایه گذاری شما صرفه جویی شود.

منبع : مقاله Business Plan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *